Czy warto starać się o dotacje?

Dotacje dla firm od wielu lat są tematem do zagorzałych rozmów i dyskusji. Liczba osób, które skorzystały z tej formy pomocy jest bardzo duża, są wśród nich przedsiębiorcy z niemalże każdej branży. Jeśli idea biznesu jest zgodna z wymogami konkursów, istnieje duża szansa na to, że uda się uzyskać takie dofinansowanie.

Długa i wyboista droga po dotacje

Dotacje dla firm od wielu lat są tematem do zagorzałych rozmów i dyskusji

Autor zdjęcia: counterculturecoffee

Niestety, droga po dotacje bywa długa i wyboista. Trudności sprawić może już samo wypełnienie wniosku. A od tego w dużej mierze zależy nasz sukces, znaczna część wniosków odpada, bowiem już na wstępie na skutek właśnie nieprawidłowego ich wypełnienia, błędów formalnych i merytorycznych. Aby temu przeciwdziałać, należy uważnie zapoznać się z regulaminem i wytycznymi, a w razie potrzeby skorzystać z fachowego wsparcia zajmujących się tym instytucji i organizacji.

Jeśli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet, jeśli znajdziemy się w grupie beneficjentów, nikt nie wypłaci nam pieniędzy od razu do ręki. Środki przyznane z dotacji muszą nie tylko być wydatkowane w odpowiedni sposób, ale także w odpowiedni sposób rozliczone. Nie może tu być mowy o jakiejkolwiek dowolności w tym temacie, zwłaszcza, że jest to bardzo szczegółowo sprawdzane i w przypadku zaistnienia nieprawidłowości – egzekwowane. Konieczność zwrotu uzyskanych środków i to jeszcze wraz z odsetkami nie jest z pewnością w interesie przedsiębiorcy warto, więc zadbać, by osoby weryfikujące nie miały w związku z tym żadnych zastrzeżeń.