Skąd pozyskać obecnie kapitał na założenie własnej działalności?

Pytanie o to skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy zadaje sobie wiele osób mających pomysł na swój biznes. Bowiem, o ile dobry pomysł jest na wagę złota, to bez środków na jego realizację ma on wartość, co najwyżej sentymentalną.

Pieniądze na start

Pytanie o to skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy zadaje sobie wiele osób mających pomysł na swój biznes

Autor zdjęcia: Noemí Rivera

Niemal 70% ankietowanych Polaków, jako główną przeszkodę w założeniu własnej firmy wymienia brak kapitału, który jest niezbędny do rozpoczęcia prowadzenia działalności. Jak się jednak okazuje, wbrew panującym obecnie powszechnie stereotypom możliwości do zdobycia środków na start w biznesie wcale nie brakuje.

Bezzwrotna dotacja

Niewątpliwie najkorzystniejszą opcją byłyby bezzwrotne dotacje dla firm (o których więcej na tej stronie: http://www.strategor.pl/). Ponad 40 tysięcy złotych możliwych do pozyskania z dotacji z działania 6.2 programu Kapitał Ludzki to jedno z najbardziej upragnionych źródeł finansowania biznesu wśród wszystkich początkujących biznesmenów. W przypadku tego typu pomocy liczyć można, bowiem oprócz bezzwrotnej dotacji także na środki, z których można opłacić składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jednak działanie 6.2 dobiegło końca razem z perspektywą unijną 2007-2013 trzeba, więc szukać innych możliwości.

Preferencyjne pożyczki

Bezzwrotne dotacje zastąpione zostały preferencyjnymi pożyczkami. Są one niskooprocentowane i rozłożone na wiele lat spłaty, przez co nie tak obciążające dla wkraczającego dopiero na rynek przedsiębiorcy.